Energetyka wiatrowa
Morskie farmy wiatrowe na świecie

Coraz większe zainteresowanie budowaniem morskich farm wiatrowych tzw. offshore, motywuje kraje europejskie, a w tym Polskę do zmian w przepisach prawa, umożliwiających podjecie takich inwestycji. Już w latach 90’ zaczęto interesować się morskimi farmami wiatrowymi. Dania, Wielka Brytania, kraje skandynawskie i Stany Zjednoczone opracowały projekty, które miały na celu zbadanie wiatru na morzu, głębokości wody, ukształtowania dna morskiego, przebiegu tras żeglugi morskiej itp. Dwoma ważniejszymi projektami były: Woodrow Project oraz RES Project. Woodrow Project  trwał około 10 lat i miał za zadanie określić brytyjskie zasoby wiatru i możliwości zainstalowania turbin wiatrowych o średnicy wirnika od 50 do 120 m. 

czytaj więcej…
 
Zalety i wady farm wiatrowych

Budowa elektrowni wiatrowych ma swoich zwolenników i przeciwników, jedni wymieniają zalety, drudzy wady farm wiatrowych. Zalety to:

  • wiatr to energia odnawialna, nigdy się nie wyczerpie, w przeciwieństwa np. do węgla, gazu,
  • jest to czysta energia. Do atmosfery nie dostają się żadne szkodliwe dymy,
czytaj więcej…
 
Małe elektrownie wiatrowe

Poza dużymi turbinami wiatrowymi, które skupione są w farmach wiatrowych i wytwarzają prąd na dużą skalę istnieją też małe elektrownie wiatrowe. Małe elektrownie produkują prąd na potrzeby własne właściciela, np. oświetlenie domków letniskowych, szklarni, budynków gospodarczych. Taka inwestycja jest dużo prostsza i mniej kosztowna w porównaniu do wiatraków o dużej mocy.

czytaj więcej…
 
Rozwój energetyki wiatrowej w Europie

W państwach Europy rozwój energetyki wiatrowej od wielu lat jest bardzo dynamiczny. Przodują kraje takie jak Hiszpania, Niemcy, Włochy, Francja i Wielka Brytania. Ciekawostką jest  że Włochy, które posiadają jedne z gorszych warunków wiatrowych zajmują wysokie miejsce w produkcji energii elektrycznej z farm wiatrowych. W ostatnich latach popularne stały się morskie farmy wiatrowe. Elektrownie takie buduje się wzdłuż wybrzeża lądu.

czytaj więcej…
 
Technologia wykorzystania energii wiatru

Podstawowymi elementami budowy każdej turbiny wiatrowej są:

  • maszt ( wysoka wieża w kształcie rury),
  • wirnik wraz z łopatami ( najpopularniejsze są 3 łopaty),
  • gondola, w jej wnętrzu znajduję się mechanizm, który zamienia energię wiatru na energię elektryczną.
czytaj więcej…
 
Zasoby wiatru

Farmy wiatrowe mogą być budowane tylko w ternach, gdzie zasoby wiatru są duże. Nie w każdym miejscu Polski wiatr wieje tak samo. Zanim powstanie farma wiatrowa prowadzone są obserwacje i pomiary wiatru. Energia wiatru zależy przede wszystkim od prędkości wiatru.

czytaj więcej…
 
«pierwszapoprzednia12następnaostatnia»

Strona 1 z 2

Loga patronów

Projekt biogazownie

biogazownie korzyści czy zagrożenia

Kalkulatory

Gry Edukacyjne

Sponsorzy

Sondy

Co sądzisz o projekcie?
 

Odwiedziło Nas

osób